Pridajte sa k 17,000+ odberateľom - Získajte E-book: Ako hľadať diery na trhu ZADARMO! 🔥

S.r.o. vs. živnosť: Ktorú formu podnikania si vybrať?

21.6. 20232122x

Objavili ste unikátny podnikateľský nápad a chcete sa tak ponoriť do sveta podnikania, alebo už dlhšiu dobu plávate v týchto vodách, ale premýšľate o zmene formy? Ide o neustálu dilemu: Zvoliť si skôr živnosť alebo s.r.o.? V tomto článku porovnáme obe možnosti a pozrieme sa na to, ktorá forma je pre vás najvýhodnejšia.

výber podnikateľskej formy, sro vs živnosť

Rozhodnúť sa, akú formu podnikania zvoliť, je pre mnohých ambicióznych jednotlivcov a budúcich podnikateľov rozhodnutím s dlhodobými dopadmi. S.r.o. (spoločnosť s ručením obmedzeným) a živnosť sú dvoma najčastejšími formami podnikania, s ktorými sa v praxi stretávame. Každá z týchto možností prináša svoje výhody a nevýhody, ktoré však treba zvážiť. Poďme sa preto pozrieť na obidve formy podnikania a porovnať ich.

Založenie živnosti vs. s.r.o.:

Živnosť

Živnosť je forma podnikania založená na živnostenskom oprávnení. Na to, aby ste mohli mať živnosť, potrebujete mať minimálne 18 rokovbyť bezúhonný.

Založenie živnosti je v porovnaní so založením s.r.o. omnoho jednoduchšie. Živnosť založíte zvyčajne už za 2-4 dni na príslušnom daňovom úrade, ale môžete si ju založiť aj elektronicky. Dodatočne sa treba prihlásiť v Sociálnej poisťovni

Existuje niekoľko typov živností:

 1. voľná živnosť – poplatok za založenie: 5 €, elektronicky: zadarmo,
 2. remeselná alebo viazaná živnosť –  poplatok za založenie: 15 €, elektronicky: 7,5 €.

S.r.o.

S.r.o. predstavuje skratku pre spoločnosť s ručením obmedzeným. Táto obchodná spoločnosť vám umožňuje vykonávať podnikateľskú činnosť pod vlastným obchodným menom. V s.r.o. sa stávate právnickou osobou, ktorá má možnosť vykonávať podnikateľskú činnosť s vlastnou identitou.

Založenie s.r.o. je v porovnaní so živnosťou o čosi náročnejšie, drahšie a dlhodobejšie. 

Postup prebieha nasledovne:

 1. Pre s.r.o. musíte mať pripravenú zakladateľskú listinu alebo spoločenskú zmluvu.
 2. Následne môžete požiadať o vydanie živnostenského oprávnenia (sumy sú tu rovnaké ako v prípade zakladania samostatnej živnosti)
 3. Až potom môžete podať návrh na zápis s.r.o. do Obchodného registra. Za zápis zaplatíte poplatok 150€.

Založenie s.r.o. vám zaberie približne 10 dní. Keď sa rozhodujete pre s.r.o., je dôležité premýšľať aj nad finančnou stránkou. Nutnosťou je totiž minimálne základné imanie vo výške 5 000 €. Čo je však novinkou posledných rokov, toto imanie už nemusíte na účte držať fyzicky. Stačí, keď oznámite, že základné imanie bolo vložené do pokladne spoločnosti.

založenie sro, živnosti, podmienky, trvanie

Živnosť vs. s.r.o.: Ručenie

Živnosť

Keď sa rozhodnete pre živnosť, prijímate aj určité riziká a zodpovednosť, ktorá sa môže týkať vášho majetku a majetku vašej rodiny. Živnostníci totiž ručia za svoje záväzky neobmedzene, čo znamená, že v prípade nedodržania záväzkov môže exekútor siahnuť na ich majetok či majetok ich rodiny bez ohľadu na jeho hodnotu.

Toto môžeme považovať za jednu z najväčších nevýhod živnosti. Zvážte preto svoje finančné možnosti, riziká a ochotu ručiť za svoje podnikateľské záväzky. Ak preferujete väčšiu ochranu vášho osobného majetku, potom môže byť s.r.o. pre vás vhodnejšou voľbou.

S.r.o.

Keď sa rozhodnete podnikať vo forme s.r.o., veľkou výhodou oproti živnosti je fakt, že vašim fyzickým majetkom sa nikto nebude zaoberať.

Spoločníci s.r.o. majú obmedzenú zodpovednosť a ručia len do výšky nesplateného základného imania. Ak je základné imanie splatené v plnej výške, už nebudú ručiť žiadnym svojim majetkom. To znamená, že vaša osobná situácia a majetok sú oddelené od podnikateľskej činnosti a nemusíte sa obávať, že by ste riskovali svoje súkromné aktíva.

Živnosť vs s.r.o.: Administratíva a účtovníctvo

Živnosť

Keď ste živnostník, máte síce niekoľko administratívnych povinností, ako je vedenie účtovníctva a komunikácia so zdravotnou a sociálnou poisťovňou, ale tieto úlohy zvládate bez problémov aj sami.

Pri živnosti vám stačí viesť si jednoduché účtovníctvo, ktoré zvládnete aj svojpomocne.

S.r.o.

Pri s.r.o. však musíte prejsť na systém podvojného účtovníctva. Môže sa zdať, že to je zložitejšie, ale aj to má svoje výhody. Vďaka podvojnému účtovníctvu môžete zahrnúť do daňových výdavkov aj faktúry, ktoré ste ešte nezaplatili. To vám dáva istú flexibilitu pri plánovaní a optimalizácii základu dane.Navyše, v súčasnosti už existuje mnoho pracovných nástrojov a softvérov, ktoré vám vedenie vášho účtovníctva výrazne uľahčia.

Živnosť vs s.r.o.: Administratíva a účtovníctvo

Živnosť vs. s.r.o.: Platenie daní

Živnosť

Toto je kľúčový bod, ktorý nás všetkých zaujíma. Ak podnikáte na živnosť, máte výhodu voľby, ako budete preukazovať výdavky. Môžete si vybrať medzi:

 • paušálnymi výdavkami: paušálne výdavky vám umožňujú znížiť základ dane až o 60% vašich príjmov a navyše si môžete odpočítať aj odvody na zdravotné a sociálne poistenie, ktoré ste zaplatili,
 • preukázateľnými výdavkami: ide o tie výdavky, ktoré dokážete doložiť faktúrami alebo potvrdeniami,
 • výdavkami za vedenie jednoduchého účtovníctva.

Okrem týchto výdavkov si môžete odpočítať aj nezdaniteľné základydaňové bonusy. Vďaka tomu môžete výrazne znížiť daňový základ, z ktorého sa následne vypočíta výška dane z príjmu.

Takto vyzerajú dane, ktoré sa vzťahujú na podnikanie ako SZČO:

 • Daň z príjmu 15 %: Ak váš ročný príjem nepresahuje 49 790 €, môžete si uplatniť zníženú sadzbu 15 %.
 • Daň z príjmu 19 %: Ak váš príjem presiahne 49 790 € a zároveň nepresahuje 176,8-násobok platného životného minima, budete odvádzať daň vo výške 19 %.
 • Daň z príjmu 25 %: Ak zarobíte viac ako 176,8-násobok platného životného minima.

S.r.o.

Tu prichádzame k zásadnému rozdielu medzi živnosťou a eseročkou. Ak sa rozhodnete podnikať prostredníctvom s.r.o., nemôžete si na daň uplatňovať:

 • paušálne výdavky,
 • nezdaniteľnú časť základu dane,
 • daňový bonus.

Je preto potrebné preukazovať reálne výdavky a dokladovať ich pomocou bločkov a reálnych faktúr.

Dane, ktoré sa vzťahujú na podnikanie ako s.r.o.:

 • Daň z príjmu 15 %: Ak váš ročný príjem nepresahuje 49 790 €, môžete si uplatniť zníženú sadzbu 15 %.
 • Daň z príjmu 21 %: Ak viac ako 49 790 €, budete odvádzať 21 % daň.

Živnosť vs. s.r.o.: Odvody

Živnosť

Pri živnosti je dôležité mať na pamäti, že odvody, ktoré musíte platiť, závisia od vašich príjmov.

 • Prvý rok živnosti neplatíte odvody do Sociálnej poisťovne, ale musíte platiť minimálne zdravotné odvody vo výške 84,77 €.
 • Po prvom roku je potrebné platiť odvody do sociálnej poisťovne v minimálnej výške, pričom tieto odvody sa zvyšujú s rastom Vašich príjmov. To znamená, že čím viac zarobíte, tým vyššie odvody budete musieť platiť.
 • Jeden z problémov spojených s odvodmi je, že aj keď živnostník nezarobí žiadne príjmy, stále musí platiť minimálne odvody do zdravotnej poisťovne vo výške 84,77 € a do sociálnej poisťovne vo výške 200,72 € mesačne, čo znamená minimálne 3 425,88 € za celý rok.

Keď zvážite vysoké odvody a dane, môžu sa vaše výdavky vyšplhať aj na tisíce eur pri vyšších ziskoch.

S.r.o.

Podnikateľom vo forme s.r.o. prináša jednoznačnú výhodu to, že nie sú povinní platiť odvody do Sociálnej poisťovne.Ak ste teda spoločníkom a konateľom vo svojej s.r.o. a nestanovíte si žiadnu odmenu alebo mzdu za svoju funkciu, nemusíte platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Alebo, existujú aj možnosti, ako si optimalizovať daňové a odvodové zaťaženie rôznymi spôsobmi. Napríklad, môžete zamestnať sami seba na čiastočný úväzok a platiť len symbolické odvody.

vyhody a nevyhody zivnosti vs sro, odvody, dane, sociálka, sociálna poisťovňa

Živnosť vs. s.r.o.: Vyplácanie peňazí

Živnosť

V tomto bode opäť vyhráva živnosť. Ak podnikáte na živnosť, nemusíte mať samostatný podnikateľský účet a môžete používať svoj bežný súkromný účet na prijímanie príjmov zo svojej živnosti. 

Príjem z podnikania je považovaný za príjem fyzickej osoby a môžete ho okamžite využívať bez akýchkoľvek prekážok.

S.r.o.

Naopak, ak máte spoločnosť s.r.o., zisk patrí spoločnosti až do chvíle, keď sa vám vyplatí vo forme odmeny. S.r.o. musí mať osobitný podnikateľský účet, na ktorom sa rieši vyplácanie. 

Odmena môže mať rôzne formy, napríklad štandardný plat ako zamestnanec, odmena konateľa na základe zmluvy alebo vyplácanie dividend. Tu je dôležité si uvedomiť, že s peniazmi spoločnosti s.r.o. nemôžete nakladať tak slobodne ako pri živnosti. Aj jednoduchý výber hotovosti z podnikateľského účtu musí byť správne zaúčtovaný, väčšinou ako výber do pokladne. To znamená, že v budúcnosti budete musieť tieto peniaze vrátiť späť do spoločnosti.

sro alebo zivnost, výber peňazí, vyplácanie, dividendy, čo je lepšie

Výhody živnosti

 • rýchle a jednoduché založenie
 • menší vklad pri zakladaní
 • stačí vedenie jednoduchého účtovníctva
 • možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov
 • možnosť uplatnenia nezdaniteľnej časti dane
 • prvý rok sa neplatia odvody do Sociálnej poisťovne
 • s peniazmi možno jednoducho a prakticky manipulovať

Nevýhody živnosti

 • ručenie celým svojím majetkom
 • povinnosť platiť zdravotné odvody
 • vysoké odvody pri vyššom plate

Výhody s.r.o.

 • obmedzené ručenie
 • v určitých možnostiach nie je nutné platiť žiadne odvody
 • nižšia daň pri vysokom príjme

Nevýhody s.r.o.

 • nie je možné uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane
 • nie je možné uplatniť paušálne výdavky
 • náročnejší proces vyplácania peňazí
 • povinnosť viesť podvojné účtovníctvo

Zhrnutie

Voľba medzi živnosťou alebo s.r.o. predstavuje dôležitý rozhodovací moment pre každého podnikateľa. Pri výbere medzi týmito dvoma formami podnikania však nezabúdajte na svoje ciele a potreby. Dôkladne si premyslite, aké sú vaše preferencie a čo vám najviac vyhovuje.

Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre živnosť alebo s.r.o., buďte odvážni a nebojte sa vykročiť na cestu podnikania. S nasadením, vytrvalosťou a dobrou stratégiou môžete dosiahnuť veľké veci a pretvoriť svoje podnikateľské sny na skutočnosť.Neobjavili ste ešte ten svoj unikátny podnikateľský nápad, ktorý vám zmení život? My v Naštartuj to! neustále vymýšľame nové nápady na podnikanie, sledujeme najnovšie podnikateľské trendy doma aj vo svete a pomáhame ľuďom v Česku a na Slovensku v začiatkoch ich podnikania. Nahliadnite do našej unikátnej databázy podnikateľských nápadovvyberte si svoj nápad ešte dnes!