Výhody a nevýhody podnikania ⚖️ 11 vecí, ktoré musíte zvážiť predtým, než začnete podnikať

23.1. 20214856x

Aké sú výhody a nevýhody podnikania?

Naštartovanie vášho vlastného biznisu môže byť jedným z najprínosnejších zážitkov, ktorý život prináša. Predtým, než sa však pustíte do podnikania by ste mali zvážiť, či je to skutočne „pre vás“.

Poďme sa spoločne pozrieť, aké sú výhody a nevýhody podnikania.

Nevýhody podnikania

Začneme všeobecnými nevýhodami, ktoré podnikanie prináša.

1) Podnikanie začne dominovať vášmu životu

Vaša produktivita podnikateľa je to, čo vás nasmeruje k úspechu alebo zaručí váš neúspech. Zo začiatku nebudete mať veľa dní voľna a budete musieť obetovať svoju večernú „pohodičku“ pri Netflixe alebo pri pive za prebdené noci strávené nad vašim novým projektom.

Zo začiatku budete musieť podnikaniu venovať skoro všetok svoj voľný čas.

2) Nemáte zaručenú výplatu

Ako podnikateľ nemáte fixný príjem, ktorý vám každý mesiac v rovnaký deň pristane na vašom bankovom účte. Častokrát sa líši od ročného obdobia alebo konkrétnych mesiacov. V momente, kedy prestanete byť zamestnancom máte osud vo svojich vlastných rukách.

3) Musíte byť vytrvalí

Ako sa hovorí, trpezlivosť ruže prináša. Nie každý však dokáže čakať. A práve to je to, čo delí neúspešných podnikateľov od tých skutočne úspešných. Úspech nikdy nepríde zo dňa na deň. Musíte si ho vydrieť.

4) Máte skutočnú zodpovednosť

V momente, kedy vytrváte a začne sa vám dariť, budete potrebovať prvých zamestnancov, vďaka ktorým už nemáte zodpovednosť len sami za seba, ale aj za nich a ich rodiny. Títo ľudia sa na vás spoliehajú a očakávajú, že im každý mesiac pošlete ich mzdu.

5) Stres

Meditácia je u podnikateľov absolútne bežný zvyk, pretože je vedecky dokázané, že znižuje hladinu stresu. Podnikanie nie je vždy jednoduché a rôzne nástrahy a nečakané zvraty dokážu neskúseného podnikateľa poriadne rozhodiť. Ak chcete byť úspešní v podnikaní, naučte sa zvládať stres.

vyhody a nevyhody podnikania

Výhody podnikania

Ak vás nevýhody neodradili, tak sa spolu môžeme pozrieť na to, prečo podnikanie fascinuje a láka obrovské množstvo ľudí, medzi ktorými ste pravdepodobne aj vy, keďže práve čítate tento článok.

1) Byť podnikateľom znamená byť svojim vlastným šéfom

Ako podnikateľ sa nemusíte nikomu spovedať a robiť nezmyselné úlohy, ktoré dostávate v bežnej práci. Vy ste osoba, ktorá robí rozhodnutia a vďaka tomu môžete skutočne zmeniť čokoľvek vo vašom živote a vo vašej komunite.

2) Ste pánom svojho času

Väčšina ľudí začína podnikať pretože ich nebaví každodenná práca od 9 do 5. Jednoducho sú nespokojní s tým, že im niekto diktuje, kedy musia vstávať, kedy si môžu dať pauzu na obed a kedy môžu ísť domov.

Práve vďaka podnikaniu už tento problém nikdy nebudete musieť riešiť. Pre mňa osobne je práve toto najväčšia výhoda podnikania (pretože sa rád zobudím vtedy, kedy mám práve chuť a nie keď mi to nakáže budík).

3) Každý deň je iný a vzrušujúci

Keď začnete podnikať, žiadny deň pre vás nie je rovnaký. Každý jeden deň sa stretávate s novými výzvami a spoznávate nových ľudí. Neexistujte podnikanie, ktoré vám prinesie nudnú rutinu, ako je to vo väčšine zamestnaneckých miest.

Niektorí experti dokonca tvrdia, že ak máte dva rovnaké po sebe idúce dni, mali by ste prehodnotiť svoj biznis model.

4) Absolútna nezávislosť

Ako podnikateľ nemusíte okrem právnych noriem dodržiavať absolútne nič. Ak máte všetkého dosť a chcete ísť na dovolenku, jednoducho sa vezmete a idete. Rovnakú slobodu máte v pracovnom čase, v tom, na čom práve pracujete a vo výbere ľudí, s ktorými pracujete.

Máte slobodu, po ktorej všetci tak túžia.

5) Možnosť neobmedzeného zárobku

Ako podnikateľ môžete zarobiť za mesiac to, čo bežný zamestnanec za 2 roky. Váš príjem je obmedzený iba vašou predstavivosťou a húževnatosťou ísť si za tým, čomu veríte.

A to je takisto jeden z najväčších benefitov podnikania.

Napríklad na webovej stránke simpletexting.com/tech-ceo-salary/ si môžete pozrieť, za akú dobu zarobí Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Elon Musk alebo iní úspešní podnikatelia vašu ročnú mzdu.

Dám vám nápovedu, bude to pár minút. A to by sa im v žiadnom zamestnaní nikdy nepodarilo.

6) Prestíž, uznanie a rešpekt

Ako podnikateľa vás uznávajú a vzhliadajú k vám nielen ľudia vo vašom okolí ale aj tí, ktorí vám predtým neverili a hovorili vám, že to nikam nedotiahnete.

Keďže nie všetci majú odvahu začať podnikať, pochopiteľne obdivujú tých, ktorí áno.

A poviem vám, že je to skutočne dobrý pocit zadosťučinenia.

Máte v tom už jasno?

Teraz, keď už poznáte všetky výhody a nevýhody podnikania, by ste mali presne vedieť, či je podnikanie aj „pre vás“.

Ak ste sa však dočítali až sem, tak pevne veríme, že ste jedným/ou z nás a vnútri cítite, že podnikanie je vaša životná cesta.

„Nedovoľte, aby vás ľudia odradili. Jednoducho to urobte.“ – Mark Zuckerberg

V čom podnikať?

V podnikaní je najdôležitejšie začať. A teda urobiť úplne prvý krok, vďaka ktorému zažijete dlhú a fascinujúcu podnikateľskú cestu plnú vzrušenia.

Ak ešte presne neviete, čo by vás bavilo a zároveň vám dokázalo zarábať slušnú sumu peňazí, inšpirujte sa 15 nápadmi na podnikanie zadarmo.

Alebo rovno získajte prístup do najväčšej databázy podnikateľských nápadov v Česku a na Slovensku, kde nájdete viac ako 1600 nápadov na podnikanie, stovky startupov zo sveta ako inšpiráciu a hodnotné e-booky, ktoré vás naučia, ako začať podnikať a dobiť akýkoľvek trh.

Nech sa Vám darí.